Novinky 2019

Už dlouho jsem nenapsal žádný článek a nebudu vám lhát, většinu času řeším buď SEO pro klienty nebo svou dílnu FutLab, kterou jsem otevřel zhruba před rokem. Na psaní článků už nezbývá tolik času.

Mám však několik novinek, o které bych se rád podělil.

Tak za prvé je to již 5 let co podnikám na volné noze, 2 roky, co jsem založil svou firmu na online marketing – tvorbu webů a 1 rok, co jsem založil první hi-tech dílnu v Praze.

Freelance agentura

Musím se přiznat, že se úplně nepodařilo pořádně rozjet freelance agenturu na tvorbu webů. Klienti často očekávají velmi levné weby a bohužel jim to konkurence nabídne vždy levněji, než je naše realistická cena.

Oni se poté diví, že web nesplňuje danou kvalitu a hlavně nefunguje marketingově.

Většina poptávek tedy skončí na ceně, což mě mrzí a nabízí se otázka, zda má smysl trávit více času vysvětlováním, proč je daná cena taková a co všechno to obnáší.

Většinu času tedy stejně řeším SEO a marketing, neboť webová branže je z mého pohledu příliš přesycená a web na wordpressu nabízí „každý druhý student“.

Bohužel tomu pak odpovídá i kvalita a klient ve výsledku nemá použitelný web, nebo v konečném důsledku zaplatí násobně více, než kdyby se na začátku domluvil s námi.

Spolupracuji s freelancery

Vzhledem k tomu že se již nedá všechno stihnout v jednom člověku, tak již nějakou dobu spolupracuji s freelancery a vyřeší tím za mě některé činnosti, které již momentálně není možné stíhat.

Spolupracuji tedy z mnohými copywritery, grafiky a dlouhodobě mi pomáhá i kolega na SEO.

Díky tomu nemusím mít v kanceláři zaměstnance a mohu stále nabízet konkurence schopné služby. Pokud bych jednotlivé práce řešil s pomocí zaměstnanců, tak by to pro mě bylo neudržitelné a nutilo by mě to brát každou zakázku a nemohl bych již zajistit potřebnou kvalitu a individuální přístup.

Stala by se z toho klasická agentura a tomu jsem se vždy chtěl vyhnout.

SEO školení

Již delší dobu jsem si pohrával s myšlenkou, že bych spustil vlastní SEO školení a nyní dozrál čas, abych skutečně školení nabídl veřejnosti.

Stejně již delší dobu školím klienty a školím i jiné obory. Bylo tedy více než logické, že bych měl školit i to, čím se reálně živím a čemu nejvíce rozumím.

Myslím si, že mohu nabídnout školení, které tu dosud nebylo a nabídnout také trochu jiný pohled, než školení, které nabízí (řekl bych tak o generaci starší) konkurence.

Když jsem v SEO začínal, tak se školilo více či méně teoreticky. Nikdo neukazoval na svých webech, jak dělat reálně SEO (snad s výjimkou Marka Prokopa).

Stále se jen opakovaly různé teoretické poučky a účastník sice pochopil princip SEO, ale reálně se nic nenaučil.

Dnes se školí zase všechny novinky, který vypustí Google, ale školí se zase ryze technické SEO a já bych rád nabídl i více obsahové SEO. Ne každý účastník si může dovolit platit drahé nástroje a trávit hodiny analyzováním vlastního webu.

Takovým praktickým příkladem je https. Stala se z toho pomalu modla, že web musí být na https. Já jsem ještě do nedávna měl web na http, a přesto se můj web zobrazoval na prvních stránkách Googlu i Seznamu. Nedávno jsem přešel na https a to jen proto, protože jsem chtěl, aby web vypadal více aktuálně.

Konkurence totiž můj web používá jako příklad neprofesionálně udělaného webu (alespoň jsem to zaznamenal od jednoho účastníka při školení). Vůbec jim nevadí, že jsem web dělal záměrně jednoduchý, bez designu a čistě pro zviditelnění mých SEO služeb. Vůbec jim nevadí, že se můj web zobrazuje na většinu SEO výrazů na prvních stránkách či dokonce prvních místech. Zajímá je jen to, jak web vypadá a že nemá https.

Na pozice to samozřejmě žádný vliv nemělo (jen na Seznam a to spíše negativní). Ale tak dlouho se o něčem mluví, až se z toho stane pravda. I když má https úplně jiný význam, než přímý vliv na SEO.

Rád bych tedy tímto školení rozbil i některé SEO mýty a polopravdy, které se tu léta budovaly. Problém je v tom, že spousta pravidel a pouček je spíše v říši dohadů a domněnek. Já jsem si spoustu věcí testoval na svých webech, takže mám poměrně dobrou představu co funguje a co je jen buzzword pro zviditelnění.

Pokud bude o můj první kurz zájem, tak rád nabídnu i další chystané kurzy.

Máte již zkušenosti s nějakým SEO školením? Co vám to přineslo? Co vám ve školení chybělo? Rád si vyslechnu vás názor v komentáři.

Daniel Gottwald

SEO konzultant a specialista online marketingu. Vzděláním jsem knihovník, rozumem jsem realista a povoláním online vizionář, který vám bude parťákem na cestě k úspěchu. Pomůžu vám s marketingem, podívejte se na mé reference, nebo mě rovnou kontaktujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *